Biuro Prasowe Kategoria: News
Opublikowano: 14 październik 2014 Odsłony: 1279
Drukuj

 

 

CECOC nei giorni 6 – 10 Ottobere 2014 a Belozem, in Bulgaria.

Elezioni:

  • Preside della CECOC – fra Andrzej Kiejza OFMCap – Provincia di Varsavia
  • Vice-preside – fra Miroslaw Kulich OFMCap – Provinciale di Slovachia
  • Segretario – fra Pawel Teperski OFMCap – Custodia di Ucraina e Russia

 

Relacja ze spotkania.

Niedaleko Płowdiw w Bułgarii, w mieście Bełozem, miało miejsce zwyczajne spotkanie Konferencji Europy Środkowo-Wschodniej Kapucynów — CECOC. Tradycyjnie wzięli w nim udział wyżsi przełożeni wspomnianego regionu. Spotkanie odbyło się w dniach od 6 do 9 października 2014 r. Podczas zjazdu jak zawsze miała miejsce wymiana wiadomości i doświadczeń w okręgach. Spotkanie to miało również charakter wyborczy. Został wybrany przewodniczący CECOC — br. Andrzej Kiejza — Prowincja Warszawska (potwierdzony), wiceprzewodniczący — br. Miroslaw Kulich — Prowincja Słowacka oraz sekretarz — br. Paweł Teperski (potwierdzony).


W trakcie konferencji CECOC podsumowano ostatnie międzynarodowe spotkanie braci kapucynów w Lublinie, które miało miejsce w dniach 2‒6 września 2014 r. W związku z jego bardzo dobrym przyjęciem i wyniesionymi pozytywnymi doświadczeniami, podjęto decyzję o kontynuowaniu tego typu spotkań co dwa lata. Podjęto również temat zbliżającej się Rady Plenarnej Zakonu, która poświęcona ma być łasce pracy, oraz temat spotkania wyższych przełożonych zakonnych, które odbędzie się w Fatimie w listopadzie br. W związku z promulgacją nowego wydania Konstytucji Kapucynów, bracia dokonali również rewizji statutu CECOC.


Odwiedzając Kustodię Bułgarii, bracia mieli okazję poznać bliżej życie Kapucynów w tym kraju. Jeden dzień konferencji poświęcono również na poznanie pobliskiego Płowdiw, w którym bracia celebrowali Eucharystię w katedrze wraz z biskupem miejsca J.E. Jerzym Jowczewem, a oprócz tego mieli możliwość zobaczenia monumentalnych zabytków kultury oraz zwiedzenia pustego obecnie klasztoru kapucyńskiego w tym mieście. Momentami zadumy i refleksji stały się chwile modlitwy w miejscach męczeństwa naszych współbraci kapucynów. Ziemia bułgarska jest obficie zroszona krwią męczenników – ofiar komunizmu. Kościół ten w ostatnich dziesięcioleciach wiele wycierpiał pod reżimem komunistycznym — czego bolesne świadectwa są widoczne również dzisiaj. Dla przyjezdnych braci miłym zaskoczeniem stał się fakt, że Kościół katolicki w Bułgarii, był budowany właśnie przez misjonarzy kapucynów, których świadectwa obecności na tych ziemiach można znaleźć na każdym kroku.

Jak zawsze czas konferencji CECOC był momentem wspólnych spotkań wokół Jezusach Chrystusa na modlitwie. Dlatego 3 razy w ciągu dnia bracia wspólnie modlili się Liturgią godzin, poza tym rano miała miejsce 30-minutowa modlitwa w ciszy, wieczorem zaś półgodzinna adoracja Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie.
 
Bełozem (bułgarski Белозем) liczy około 4100 mieszkańców (stan na 2008 r.), a znajduje się w odległości około 25 km na wschód od Płowdiw.

 

Aktualnie w skład konferencji CECOC wchodzą:

1. Białoruś, Andrei Zhylevich, Kustosz.
2. Bułgaria, Jarosław Babik, Kustosz.
3. Chorwacja, Jure Šarčević , Prowincjał.
4. Polska, Kraków, Tomasz Żak, Prowincjał.
5. Polska, Warszawa, Andrzej Kiejza, Prowincjał, Przewodniczący CECOC.
6. Rumunia, Lucian Iosif Dumea, Kustosz.
7. Republika Czech, Jiří Bonaventura Štivar, Prowincjał.
8. Słowenia, Vlado Kolenko, Prowincjał.
9. Słowacja, Miroslav Kulich, Prowincjał, Wice-przewodniczący CECOC.
10. Szwecja, Ryszard Zieliński, Kustosz.
11. Ukraina i Rosja, Grzegorz Romanowicz, Kustosz.
12. Węgry, Sergio Tellan, Delegat.

Funkcję Sekretarza od czerwca 2013 pełni Paweł Teperski OFMCap z Kustodii Ukrainy i Rosji.

Tłumaczem na spotkaniu był br. Grzegorz Skrzela OFMCap z Kustodii Bułgarii.

Kolejne spotkanie odbędzie się w dniach 1 – 5 czerwca 2015 r. w Rumunii.

br. Paweł Teperski, Sekretarz CECOC


Zobacz artykuły o kapucynach w Bułgarii:
•         Kapucyni w Burgas 
•         Kapucyni w Bułgarii i kościół w Bełozem
•         Kapucyńskie życie pod wiatr  
•         170 lat obecności Kapucynów w Bułgarii

Kościół Katolicki w Bułgarii

Diecezja sofijsko-płowdiwska (łac.: Dioecesis Sophiae et Philippopolis); bułg.: Софийско-пловдивска епархия) — katolicka diecezja bułgarska położona w południowej części kraju. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Ludwika w Płowdiw.
 

 

Diecezja nikopolska (łac.: Dioecesis Nicopolitanus) — katolicka diecezja bułgarska położona w północnej części kraju. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze św. Pawła od Krzyża w Ruse.
Diecezja nikopolska została założona w 1789 r. na terenie północnej Bułgarii decyzją papieża Piusa VI. Pierwszą siedzibą ordynariusza był Nikopol. W 1 połowie XX w. stolica biskupstwa została przeniesiona do Ruse.
Początki rozwoju katolicyzmu na terenie współczesnej Bułgarii sięgają czasów średniowiecza. W późniejszym okresie istniał tutaj wikariat apostolski, przekształcony w 1610 r. w diecezję, w której misję prowadzili franciszkanie. W 1643 r. na krótko została ona podniesiona do rangi archidiecezji. Jej istnienie zakończyło się w XVIII w. wraz z kolejną falą prześladowań chrześcijan przez Turków, większość katolików uciekła do sąsiednich Węgier i Rosji. W 1758 r. została ona zdegradowana do rangi wikariatu apostolskiego.
Względny spokój został przywrócony w 1835 r. Stolica Apostolska powierzyła wówczas prowadzenie misji zakonowi redemptorystów, z którego wywodzili się kolejni wikariusze apostolscy. Następnie misję chrystianizacyjną prowadzili od 1841 r. kapucyni, których przełożony w Bułgarii został konsekrowany na biskupa w 1848 r.
Na początku XX wieku na czele wikariatu stał arcybiskup ad personam. 3 marca 1979 r. wikariat apostolski został podniesiony przez papieża Jana Pawła II do rangi pełnoprawnej diecezji.

 

cyt. za: wikipedia.org


fot. br. Paweł Teperski OFMCap